wtorek, 1 marca 2016

Dobre rady Człowieka-Excela #1

Poniżej znajdziemy materiał przeznaczony dla początkujących. Każdy średnio zaawansowany użytkownik pewnie mnie wyśmieje, że zajmuję tym banalnym postem miejsce na serwerze, ale mam to między bułami. Poza tym mogę się założyć, że każdy używa takiego czy innego patentu żeby mu się lepiej pracowało z arkuszami. Czas podzielić się tą wiedzą tajemną z innymi excelobiorcami. Dane do demonstracji zaczerpnąłem z postu WYSZUKAJ.PIONOWO dla dwóch kryteriów? Niemożliwe!

Ctrl + 
Po wciśnięciu tej kombinacji (każda strzałka się nada) przeniesiemy się w zadanym kierunku do komórki, która będzie ostatnią zapisaną komórką w danej kolumnie lub wierszu pod warunkiem, że po drodze nie będzie pustych komórek. Jeśli jakieś puste komórki się znajdą, to po prostu zatrzymamy się na ostatniej zapisanej komórce przed tą pustą. Po prostu będziemy sobie robić przystanki przed każdą pustą komórką, aż dolecimy do końca Excela (który istnieje i wcale nie jest tak daleko jak się zdaje).


Ctrl + 1 
Po wciśnięciu tej kombinacji po prostu wejdziemy w menu 'Formatuj komórki', które normalnie wywołalibyśmy wciskając prawy przycisk myszy i gdzieś na końcu listy wybierając 'Formatuj komórki'. Jak dla mnie oszczędność dwóch klików i krótkiego ruchu myszką jest nieoceniona. Jeden z moich ulubionych skrótów.







Ctrl + Shift + L 
Ta kombinacja pozwoli nam założyć filtr na nagłówki kolumn bez zbędnego klikania we wstążkę 'Dane' i szukania guzika 'Filtr'. Po prostu zakładamy filtr na pierwszy wiersz i jedziemy z koksem.


F2 
Ten sprytny guzik sprawi, że od razu wejdziemy w tryb edycji zawartości komórki. By to zrobić tradycyjnie, to w najlepszym przypadku wykonamy dwuklik, a jak nie będziemy wystarczająco szybcy, to suma kliknięć wyniesie 3 i więcej. Jak dla mnie bardzo przydatny skrót gdy posługujemy się wyłącznie klawiaturą, zwłaszcza, że możemy go używać poza Excelem np kiedy chcemy zmienić nazwę jakiegoś pliku.


F4 
Natomiast klawisz funkcyjny nr 4 sprawi, że już nigdy więcej formuła nie zmieni adresu komórek lub zakresu podczas przeciągania w sposób przez nas niechciany lub nieprzewidziany. Mając kursor w polu formuły i wciskając F4 po prostu okrasimy adres danej komórki dolarami ($_$) bez konieczności wciskania kombinacji klawiszy Shift + 4



Alt + Enter 
Jeśli zaczniemy coś pisać w komórce i zapomnimy, że nie jesteśmy w Wordzie, to po wciśnięciu Enter okaże się, że zamiast do nowej linijki w obrębie tej samej komórki przechodzimy do nowej komórki. Zupełnie jak na załączonym obrazku:


Ale jeśli zamiast samego Enter wciśniemy kombinację Alt + Enter , to przeniesiemy się do nowego wiersza w obrębie komórki! Zupełnie tak jak sobie zaplanowaliśmy! O razu przypominam, żeby korzystać z tej funkcjonalności z głową, bo nasze formuły i tablice przestawne mogą tego nie przełknąć.


 lub  w obrębie wykresu.
Wyobraźmy sobie, że chcemy stworzyliśmy wykres, ale jedna z jego serii jest taka mała, że prawie jej nie widać. Powiedzmy, że chcemy zmienić typ wykresu tej serii na jakiś liniowy z markerami, albo choćby przenieść wykres na oś pomocniczą - niby nic prostego, ale coś chyba nam się myszka popsuła, bo nie da się zaznaczyć tej małej serii. Co teraz? Otóż jeśli zaznaczymy cokolwiek w obrębie wykresu i zaczniemy wciskać strzałkę w górę lub w dół, to zaczniemy przechodzić z zaznaczeniem po poszczególnym elementach wykresu, aż do naszej upragnionej serii, z którą potem będziemy mogli zrobić co nam się podoba. Zupełnie jak na obrazku poniżej:

================================================================

Na razie to by było na tyle. Jeśli coś mi się przypomni, albo będą jakieś pytania, to stworzę Dobre rady #2. Adios!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz