środa, 29 lipca 2015

Tabele przestawne. Po co to komu?

Sytuacja jest prosta jak budowa kałacha. Jeśli nie chcemy spędzić połowy życia nad kopiowaniem komórek, żonglowaniem arkuszami i woltyżerką wykresami, to musimy się zaprzyjaźnić z tabelami przestawnymi.

Co to takiego jest i czy ja to na pewno mam zainstalowane? Z moich obserwacji wynika, że zaskakująca większość użytkowników Excela nie ma pojęcia, że taka funkcjonalność istnieje i tworzą przez to setki, kolorowych tabeleczek co kosztuje ich setki roboczogodzin (chyba, ze zatrudnili praktykanta, bo wtedy można mu zlecić wszystko, nawet przerysowanie całego Excela na papier milimetrowy i nic to nie będzie kosztowało).

Jeśli czytaliście wpis Tabelaryczne przedstawienie danych. Ten post odmieni twoje życie! to mamy już jeden problem z głowy, mianowicie chodzi mi o piękne i schludne dane źródłowe, bez których żadna tabela przestawna nie może się obejść. A jak wstawić tabelę przestawną?


Na potrzeby tego posta nie musimy nic grzebać w menu od tabeli przestawnej, należy się tylko upewnić, że mamy prawidłowo zaznaczony zakres danych.

W efekcie otrzymujemy jakieś dziwne białe pole i dodatkowe menu po prawej stronie. W tym menu z górnego pola możemy przeciągać nazwy kolumn do tych czterech pól znajdujących się poniżej.



Zachęcam do eksperymentowania, bo tak najłatwiej nabyć wprawę w tworzeniu tabel przestawnych. Ale co się dzieje konkretnie? Przejdźmy do przykładu.


Po przypisaniu pól do obszarów KOLUMNY, WIERSZE i WARTOŚCI otrzymamy bardzo zgrabne podsumowanie wysokości dochodu poszczególnych grup w naszym gangu i przedstawieniem składowych tego dochodu.


Jeśli przestawimy kolejność pól w obszarze WIERSZE zamiast listy chłopaków ze szczegółami przychodu ich grupek przestępczych otrzymamy podsumowanie źródeł przychodu, wraz z listą chłopaków, którzy się do tej wysokiej sumki przyczynili. Od razu nasuwa się pytanie: Czy w świecie przestępczym istnieje różnica między przychodem i dochodem?



Ale to nie wszystko! Usuwając z zestawienia pole Ekipa otrzymamy listę źródeł dochodu i będziemy mogli łatwo określić jaki przestępczy proceder przynosi największy dochód. Dzięki temu otrzymamy informację jak zmienić strategię gangu by się jego działalność skupiła się tam gdzie są pieniądze (i to za jednym pociągnięciem myszką). Niewiarygodne, że dzięki zwykłym tabelom przestawnym można odesłać do lamusa mozolne kopiowanie, sumowanie i kolorowanie komórek. Biedy praktykant, co on będzie teraz robił? Zamiatał?

A co jeśli będziemy musieli dopisać więcej wierszy do naszych danych źródłowych? Na tym etapie nasza tabela przestawna oleje nowe wiersze, bo ma ustawiony sztywny zakres, który w tej sytuacji będziemy musieli zmienić. Oto jak to zrobić.


Klikając w dowolną komórkę będącą częścią tabeli przestawnej uaktywniamy opcje tabeli przestawnej gdzieś po prawej stronie naszej wstążki. Mamy tam możliwość zmiany zakresu źródła danych tak by objęły nowe rekordy.

Ponownie zachęcam do eksperymentowania z tabelami przestawnymi, bo można szybko osiągnąć bardzo interesujące efekty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz